هر چه زمان می گذرد وکشور بیشتر و بیشتر قدم در راه صنعتی شدن بر می دارد مشکلات زیست محیطی بییشتر رخ می نماید و نتایج حاصل از تاثیرات آن برزندگی بشرباعث می شود توجه در جهت از بین بردن یا کم اثر کردن این مشکل ضروری تربه نظر برسد. واژه هایی مثل گاز SO2 ، H2S ، باران اسیدی و... واژه هایی آشنا در صنایع پالایش نفت و گاز است و واحد گوگرد پالایشگاه یک واحد زیست محیطی در این صنعت محسوب میشود که وظیفه تبدیل گاز H2S جذب شده توسط واحد آمین به گوگرد رابر عهده دارد از این رو مسئله متریال واجرای رفرکتوری درتجهیزات واحد گوگرد بسیار حائز اهمیت می باشد. این مسئله شرکت آتش پویا سپاهان را برآن داشت تا با چند درجه تمرکز بیشتر فعالیتی کاملا تخصصی را در این زمینه بانام"رفرکتوری در واحد سولفور" آغاز کند وتمام روش ها ی بهبود اجرای رفرکتوری راتاحصول نتیجه که همانا افزایش طول عمر تجهیزات فرآیندی این واحد ها وتوقف کمتردر طول سال است ، مورد بررسی قرار دهد، و هم اکنون به عنوان متخصص اجرای رفرکتوری در واحد گوگرد پالایشگاهی آماده ارائه خدمات به پالایشگاه های نفت و گاز می باشد.
شرکت آتش پویا سپاهان تقریبا از سال 1390 تابه حال کلیه تامین نیازهای متریال و اجرای واحد سولفوراین پالایشگاه معظم را بر عهده داشته است و در این راستا توانسته گام بزرگی در بهینه سازی رفرکتوری کلیه تجهیزات واحد سولفور این واحد پالایشگاهی بردارد.دفتر فنی شرکت مفتخر است در طول این سالها با تعامل بسیار مثبت با معاونت عملیات و واحد تعمیرات پالایشگاه گاز ایلام طرح های جدیدی در کوره واکنش ، کندانسور ، کوره کمکی ، ری آکتور و زباله سوز در زمینه تامین و یا اجرا ارائه دهد .
شاید با واژه لاتین Curing روبرو شده باشید،این واژه متاسفانه به اشتباه در صنایع مختلف بجای واژه Preheating یا بالابردن دما کوره مبتنی بر رژیم حرارتی،نشسته است وگاهی منظور از خود واژه Curing یا تیمار کردن جرم نسوز که مرحله بسیار مهمی هم در مراحل فرآوری جرم می باشد بکل فراموش می شود،در این مطلب به استفاده اشتباه یا درست این واژه ها نخواهیم پرداخت و میخواهیم ابتدا هدف از پیش گرم مبتنی بر رژیم حرارتی (گراف افزایش دما) را توضیح دهیم و سپس به این نتیجه برسیم که چرا استفاده از قطعات نسوز پازلی پیش ساخته می تواند دارای محاسن فراوان باشد.
حتما برای شما اتفاق افتاده که نیاز باشد ملات گچ بسازید،پس از آن برای خشک کردن می توانید آنرا در معرض آفتاب شدید تابستان و یا آنرا در سایه قرار دهید،بعد از خشک شدن کیفیت برتر با قطعه ای است که در سایه خشک شده است،چرا؟ دلیل را باید در اصول تبخیر یا خروج آب از جرمی جستجوکرد که برای فرآوری با آب مخلوط شده است.اگر انواع آب بخواهد با سرعت زیاد از جرم خارج شود بروز ترک و کیفیت پایین اجتناب ناپذیر است و خروج تدریجی این فرصت را به جرم می دهد تا بهتر شرایط مناسب خود را حفظ کند. حالا وقتی با متریال نسوز (رياRefractory Castable) مواجه هستیم این فرآیند بسیار پیچیده تر می شود زیرا دمای کاربردی جرم ریخته شده بالاتر است و انواع آب خروجی به سه نوع می رسد و از طرفی با گذشتن از دمای شکست باند های هیدرولیکی ما ناچار هستیم به دمای زینتراینگ برسیم تا استحکام جرم حفظ شود و مشکلات بسیارناشی ازگسستگی و اصطلاحا شسته شدن جرم که باعث بروز مشکلات بنیادین و گرفتگی بسیاری از مسیر های گذر گوگرد بخصوص سیل پات ها می شود،مرتفع گردد.این جاست که باید بعد از مرحله Curing جرم را در اختیار گرفت و طبق رژیم حرارتی که فقط از طرف تولید کننده جرم ارائه می شود فرآیند Preheating را از ابتدا تا انتها بطور دقیق پیش برد تا کلیه انواع آب با سرعت منطقی خارج و همچنین بارسیدن به مرحله استحاله فازی و زینتراینگ Castable به پایداری کامل برسد. با توجه به مطالب بالا شاید تا حدودی توجیه استفاده از قطعات پازلی برای شما روشن شده باشد،بدیهی است که یک عملیات موفق پیشگرم نیازمند شرایط وامکانات مناسب نظیر مشعل با امکان تنظیم حرارتی در دامنه بالا،مجرای خروج گازها،ترموول در نواحی خاص وامکاناتی از این دست می باشد،اما واضح است که تجمع این امکانات بخصوص اگر کار تعمیراتی و غیر نوچینی باشد تقریبا غیر ممکن است. بخش تحقیق و توسعه شرکت آتش پویا سپاهان به سرپرستی مهندس محسن تاجمیر ریاحی مفتخر است سالها روی تجهیزات مختلف صنایع که به نحوی با این مشکل درگیر بوده اندکار کرده و با همکاری دپارتمان فنی و مهندسی شرکت به سرپرستی مهندس میثم علامی،طرح های خود را نهایی و در بسیاری از تجهیزات بخصوص در واحد سولفور پالایشگاه ها اجرا کرده است.
1- قطعات پازلی بسیار متنوع بکار رفته در واحد سولفور پالایشگاه گاز خانگیران مشهد. 2-قطعات پازلی سطح تیوپ شیت در پالایشگاه های مختلف پارس جنوبی. 3- قطعات پازلی بکار رفته در زباله سوز پالایشگاه گاز ایلام(طراحی برای حداقل 2 تجهیز دیگر) 4- قطعات پازلی من وی های کوره واکنش،من وی زباله سوز و سطح تیوپ شیت پالایشگاه نفت لاوان.